Həmas lideri Mahmud Mərdavi Fələstin qruplarının sionist İsrailin Qəzzada hücumlarına qarşı müqavimətini davam etdirəcəyini və danışıqlar prosesini məsuliyyətlə davam etdirəcəyini bəyan edərək, beynəlxalq ictimaiyyəti ikili standartlardan əl çəkməyə və ədalət üçün konkret addımlar atmağa çağırıb.
Az.rasthaber.com xəbər verir ki, Həmas İsrailin Qəzza zolağına qarşı soyqırım hücumlarını dayandırmaq üçün əvvəlki cəhdlərə ciddi və məsuliyyətlə yanaşdığını vurğulayıb və müqavimətin həm meydanda, həm də siyasi danışıqlarda qətiyyətlə davam edəcəyini bəyan edib.
HƏMAS liderlərindən Mahmud Mərdavinin verdiyi yazılı açıqlamada Qəzzada humanitar böhrana son qoymaq üçün diplomatik səylərin qiymətləndirildiyi və bu çərçivədə İsrailin bölgədən çəkilməsi, əsir mübadiləsi, yenidənqurma prosesi və blokadanın qaldırılması ilə bağlı təkliflərin gündəmdə olduğu bildirilib.
Mərdavi Fələstin müqavimət qruplarının bütün təşəbbüslərə “məsuliyyətlə və ciddi” yanaşdığını bildirsə də, “Lakin İsrail daha əvvəl vasitəçilərə verdiyi vədləri yerinə yetirmədi və işğalçılıq siyasətlərinə qayıtdı” dedi.
Açıqlamasında bu münasibətin İsrailin “qürurlu” yanaşmasını ortaya çıxarmaqla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyəti də ciddi sınaq qarşısında qoyduğunu bildirən Merdavi, “Onlar ya beynəlxalq hüquq və ədalət əsasında hərəkət edəcəklər, ya da ikili standartlarına davam edəcəklər” deyib.
Mərdavi HƏMAS-ın müqavimət mübarizəsinin təsadüfi bir mövqe olmadığını və bu mübarizənin ədalət və azadlıq axtarışlarının qanuni bir hissəsi olduğunu vurğulayıb. Merdavi bəyanatında ərəb və islam ölkələri və beynəlxalq ictimaiyyəti simvolik bəyanatlarla kifayətlənməməyə, Fələstin davası üçün konkret və təsirli addımlar atmağa çağırıb.