Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlər üzrə Təşkilatının (UNRWA) baş komissarı Filip Lazzarini, Qəzzaya üç həftədən artıqdır ki, humanitar yardımın olmadığını, müharibənin başlanmasından bəri ən uzun müddətdir ki, yardımsız qaldığını bildirib.
Az.rasthaber.com xəbər verir ki, Lazzarini verdiyi yazılı açıqlamada Qəzzada aclıq və xəstəliyin yayılma riskinin artdığını və İsrailin bombardmanlarının davam etdiyini qeyd edib.
Lazzarini deyib: "Üç həftədən artıqdır Qəzzaya heç bir humanitar yardım daxil olmayıb. Bu, Qəzzanın müharibə başlayandan bəri yardımsız qaldığı ən uzun müddətdir. Atalar uşaqlarına yemək tapa bilmir, xəstələr dərman tapa bilmir. Qəzzada da qiymətlər hədsiz dərəcədə artıb".
“Ötən həftə son 1,5 ilin ən qanlı günü oldu”, - deyən istifadə edən Lazzarini bu müddət ərzində İsrailin Qəzzada açdığı atəş nəticəsində 8 agentlik əməkdaşının həyatını itirdiyini bildirib.
Lazzarini ötən həftə 500-dən çox insanın, o cümlədən qadın və uşaqların öldürüldüyünü və 140 mindən çox insanın sionist İsrailin təxliyyə əmri ilə evlərindən didərgin düşdüyünü bildirib.
UNRWA-nın baş komissarı blokadanın aradan qaldırılması, humanitar yardım və kommersiya təchizatı axınının bərpası, atəşin dayandırılması və atəşkəsin bərpası çağırışını təkrarlayıb.
Sionist İsrailin Ali Məhkəməsi humanitar böhranın dərinləşdiyi bir vaxtda Qəzza zolağına yardımın buraxılması tələbi ilə dünənki vəsatətləri yekdilliklə rədd edib.