Otel qarşısında etiraz aksiyası
Fevralın 19-da ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda səfərdə olan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qaldığı “Waldorf Astoria” otelinin qarşısında bir qrup azərbaycanlı mühacir etiraz aksiyası keçirib. Aksiya iştirakçıları sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə “siyasi məhbuslara azadlıq” və “Tofiq Yaqubluya azadlıq” şüarları səsləndiriblər.
Yayılan videolarda etirazçılarla prezidentin mühafizə əməkdaşları arasında qarşıdurma yaşandığı iddia olunur. Aksiya iştirakçıları fiziki təzyiqə məruz qaldıqlarını bildiriblər.
Qarşılıqlı ittihamlar
Azərbaycanda hökumətə yaxın media etirazçıların təxribat yaratmağa və otelə zorla daxil olmağa cəhd göstərdiyini yazıb. Lakin aksiya iştirakçıları bu iddiaları təkzib edərək dinc şəkildə toplaşdıqlarını vurğulayıblar.
Hazırda dələduzluq ittihamı ilə 9 il azadlıqdan məhrum edilən siyasətçi Tofiq Yaqublunun oğlu Rəhim Yaqublu da etirazçılar arasında olub. O bildirib ki, məqsədləri Azərbaycandakı siyasi məhbusların azadlığa buraxılmasını tələb etmək idi.
Rəhim Yaqublunun sözlərinə görə, aksiya zamanı mühafizəçilər tərəfindən onlara qarşı fiziki zorakılıq tətbiq edilib, bəzi etirazçıların paltarları cırılıb və xəsarət alanlar olub.
ABŞ qurumlarının mövqeyi
“The Washington Post” qəzetinin yazdığına görə, hadisə nəticəsində azı dörd nəfər xəsarət alıb. Vaşinqton polisinin sözçüsü Tom Linç bildirib ki, hadisə zamanı departamentin xüsusi əməliyyatlar bölməsi və ABŞ Gizli Xidməti ərazidə olub. Onun sözlərinə görə, məsələ ilə bağlı araşdırma aparılır.
ABŞ Gizli Xidmətinin nümayəndəsi Entoni Qulyelmi isə qurumun dövlət başçıları üçün təhlükəsizlik infrastrukturunu təmin etdiyini və otelin təhlükəsizlik perimetri daxilində olduğunu açıqlayıb.
AzadlıqRadiosunun Vaşinqton müxbirinin məlumatına görə, Vaşinqton DC Baş Prokurorluğu insidentlə bağlı araşdırmaya başlayıb.
ABŞ Konqresindən reaksiya
ABŞ Konqresinin üzvü, Nyu-Cersi ştatından olan Frank Pallone sosial şəbəkə hesabında paylaşım edərək hadisəni tənqid edib. O, Vaşinqton küçələrində etirazçılara qarşı zorakılıq iddialarının araşdırılmalı olduğunu bildirib və məsul şəxslərin cavabdehliyə cəlb edilməsini tələb edib.
Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu isə Pallonenin açıqlamasını Azərbaycanın milli maraqlarına qarşı mövqe kimi qiymətləndirib və radikal aksiyaların arxasında müəyyən qüvvələrin dayandığını iddia edib.
Hazırda insidentlə bağlı rəsmi araşdırma davam edir və tərəflərin qarşılıqlı ittihamları siyasi müzakirələri daha da gücləndirib.