Federal Təhlükəsizlik Xidmətindən açıqlama
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin İctimaiyyətlə Əlaqələr Mərkəzi “Sputnik” agentliyinə açıqlamasında bildirib ki, son üç ay ərzində rus hərbçilərin xüsusi əməliyyat zonasında Telegram tətbiqindən istifadəsi onların həyatı üçün təkrar-təkrar risk yaradıb.
Qurumun bəyanatında qeyd olunur ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri və kəşfiyyat strukturları tətbiq üzərindən məlumatlara sürətli çıxış əldə etmək imkanına malikdir və bu məlumatları hərbi məqsədlərlə istifadə edə bilir.
Məlumatların hərbi məqsədlərlə istifadəsi
Rusiya təhlükəsizlik orqanı iddia edir ki, tətbiqin funksional xüsusiyyətləri və istifadə mexanizmi əməliyyat bölgəsində yerləşən hərbçilərin mövqeləri və fəaliyyəti barədə məlumatların ifşasına səbəb ola bilər.
Açıqlamada bildirilib ki, aparılan təhlillər “Telegram”dan istifadənin xüsusi hərbi əməliyyat zonasında rus hərbçilərin həyatını təhlükə altına qoyduğunu göstərir.
Təhlükəsizlik çağırışı
Qurum hərbçilərə və aidiyyəti şəxslərə rəqəmsal təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl etməyi tövsiyə edib. Eyni zamanda, əməliyyat bölgəsində şəxsi rabitə vasitələrinin istifadəsi ilə bağlı nəzarətin gücləndirildiyi vurğulanıb.
Rusiya tərəfi hesab edir ki, müasir münaqişələrdə informasiya təhlükəsizliyi birbaşa fiziki təhlükəsizliklə bağlıdır və tətbiqlər üzərindən məlumat sızması ciddi nəticələrə səbəb ola bilər.