İranın Xarici İşlər Naziri Abbas Əraqçi: Cenevrədə Yeni Təklif Masadadır
“Diplomatiya yeganə yoldur”
Abbas Əraqçi ABŞ-ın CBS News kanalına müsahibəsində bildirib ki, Vaşinqtonun nüvə ilə bağlı narahatlıqlarının həlli yalnız diplomatik yolla mümkündür.
Onun sözlərinə görə, hazırda yeni təklif layihəsi hazırlanır və sənədin həm Tehran, həm də Vaşinqtonun maraq və narahatlıqlarını nəzərə alması üçün iş aparılır. Əraqçi qeyd edib ki, ABŞ nümayəndəsi Stiv Vitkofla Cenevrədə keçirilməsi planlaşdırılan dolayı görüşdə layihənin yekunlaşdırılması və qısa müddətdə razılaşmaya nail olunması mümkündür.
“Qazan-qazan” formulu
Nazir vurğulayıb ki, hələ də qarşılıqlı faydaya əsaslanan diplomatik həll üçün real imkan mövcuddur. Onun fikrincə, tərəflər mövqelərini və narahatlıqlarını artıq qarşılıqlı şəkildə müzakirə ediblər və ortaq məxrəc tapmaq mümkündür.
“Sülh məqsədli nüvə hüququmuzdur”
Zənginləşdirmə həssas mövzudur
Əraqçi İranın sülh məqsədli nüvə enerjisindən istifadə hüququnu xüsusi vurğulayıb. O bildirib ki, zənginləşdirmə məsələsi danışıqlarda həssas mövzu olsa da, “sıfır zənginləşdirmə” tələbinin hüquqi əsası yoxdur.
Nazirin sözlərinə görə, İran nüvə texnologiyasını öz alimlərinin səyi ilə inkişaf etdirib və bu məsələ ölkə üçün milli ləyaqət məsələsidir. Tehran bütün fəaliyyətlərinin beynəlxalq nəzarət çərçivəsində və Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsinə uyğun həyata keçirildiyini bildirir.
“Hərbi addımlar bizi qorxutmur”
ABŞ Prezidenti Donald Trumpın mümkün hərbi addımları ilə bağlı suala cavab verən Əraqçi deyib ki, bu cür yerləşdirmə və hərbi mövqe nümayişinə ehtiyac yoxdur və bu addımlar İranı qorxutmayacaq.
Cenevrə görüşü təsdiqləndi
Bədr əl-Busaidi bildirib ki, İran və ABŞ arasında danışıqlar Cenevrədə keçiriləcək və tərəflər razılaşmanın yekun mətninə yaxınlaşmaq üçün əlavə səylər göstərəcək.
Eyni zamanda İran prezident administrasiyası Əraqçinin hökumət iclasında son təmaslar barədə hesabat təqdim etdiyini və fəal diplomatiyanın davam etdiriləcəyini açıqlayıb. Müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə isə silahlı qüvvələrin tam hazır vəziyyətdə olduğunu bildirib.
Beləliklə, Tehran bir tərəfdən diplomatik həllə ümid etdiyini bəyan edir, digər tərəfdən isə hərbi təhdidlərdən çəkinmədiyini nümayiş etdirir.