Bildirilib ki, Bəndər-Abbas şəhərində yerləşən Dəniz Axtarış və Xilasetmə Koordinasiya Mərkəzinə (MRCC) ticarət gəmilərindən həyəcan siqnalı daxil olduqdan sonra əməliyyat mərhələsi başlayıb. Ərazi İran Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “SH-3D” və İnqilab Keşikçilərinin “Bell 412” tipli helikopterləri vasitəsilə havadan yoxlanılıb.
“Əlvənd” esminesinin rəhbərliyi
İranın İran Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “Əlvənd” esminesi manevrdə komanda gəmisi qismində çıxış edərək bölgədə yerləşdirilən döyüş gəmilərini əməliyyat zonasına yönləndirib.
Son mərhələdə İran ordusunun və İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun xüsusi təyinatlıları Rusiya hərbi dəniz qüvvələrinin analoji bölmələri ilə koordinasiyalı şəkildə hava və dənizdən müdaxilə həyata keçiriblər. Əməliyyat nəticəsində gəmi üzərində nəzarət bərpa olunub və “piratlar” saxlanılıb.
Müdafiə diplomatiyası çərçivəsində əməkdaşlıq
Məqsudlu qeyd edib ki, İran Hərbi Dəniz Qüvvələrinin müdafiə diplomatiyası sahəsində müntəzəm proqramları mövcuddur və bu manevrlər Rusiya ilə illik razılaşdırılmış plan çərçivəsində təşkil edilib.
Analitiklər hesab edirlər ki, birgə təlimlər regionda təhlükəsizlik əməkdaşlığının genişləndirilməsi və hərbi koordinasiyanın gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.