“Qollarıma qandal vurub döydülər”
İnanclı Məhbus Mənsur Vəlişov saxlanıldığı cəzaçəkmə müəssisəsində zorakılığa məruz qaldığını deyib. Ailəsinin məlumatına görə, o, telefon danışığı zamanı başına gələnləri ətraflı şəkildə çatdırıb.
Vəlişov bildirib ki, həbsxana əməkdaşları onun qollarına qandal vuraraq fiziki zor tətbiq ediblər. Onun sözlərinə görə, çarpayıya bağlanaraq döyülüb, huşunu itirib və sonradan üzərinə su tökülərək ayıldılıb.
“Yadıma gələn odur ki, qollarıma qandal vurub vurdular, məni çarpayıya bağlayıb döyməyə başladılar. Sonra özümdən getmişəm. Belə davam etsə, bir gün ölüm xəbərim gələ bilər”, – deyə Vəlişov ailəsinə bildirib.
Şikayətlərə cavab verilmədiyi bildirilir
Vəlişov bildirib ki, baş verənlərlə bağlı müxtəlif dövlət qurumlarına, o cümlədən Prezident Administrasiyasına və Ombudsman Aparatına müraciət edib. Onun sözlərinə görə, bu müraciətlərə indiyədək cavab verilməyib.
Ailəsi məsələ ilə bağlı obyektiv araşdırma aparılmasını və məsul şəxslərin müəyyən edilməsini tələb edir.
Məhkumluq qərarı
Mənsur Vəlişov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 234.4.3-cü maddəsi ilə – külli miqdarda narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi ittihamı ilə mühakimə olunub.
O, 11 mart 2023-cü ildə İmişli Rayon Polis Şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb və Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Rəsmi mövqe gözlənilir
Hazırda yayılan məlumatlar məhbusun və ailəsinin açıqlamalarına əsaslanır. Məsələ ilə bağlı Penitensiar Xidmət və digər aidiyyəti qurumların rəsmi münasibəti açıqlanmayıb.
Hadisənin araşdırılıb-araşdırılmayacağı və hüquqi qiymət verilib-verilməyəcəyi ilə bağlı rəsmi açıqlama gözlənilir.