İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi hökumətin son terror əməliyyatları nəticəsində həlak olan şəxslərin tam siyahısını yayımladığını açıqlayıb. Nazir bildirib ki, bu addım ölkə ictimaiyyətinə qarşı şəffaflıq öhdəliyinin icrası məqsədi daşıyır.
Onun sözlərinə görə, açıqlanan siyahıda ümumilikdə 3117 nəfərin adı yer alır. Həlak olanlar arasında təxminən 200 nəfər təhlükəsizlik qüvvələrinin əməkdaşıdır.
“Şəffaflıq öhdəliyinə sadiqik”
Əraqçi vurğulayıb ki, İran hökuməti hadisələrlə bağlı bütün məlumatları açıq şəkildə paylaşmağa hazırdır. O, rəsmi statistikaya dair hər hansı şübhə və ya etiraz olarsa, bununla bağlı sübutların təqdim edilməsinə çağırış edib.
Nazir qeyd edib ki, təqdim olunacaq hər hansı fakt və dəlil rəsmi qurumlar tərəfindən araşdırılacaq.
Beynəlxalq müzakirələr fonunda açıqlama
Açıqlama İranın son terror hadisələri ilə bağlı beynəlxalq müzakirələrin davam etdiyi bir vaxta təsadüf edir. Rəsmi Tehran hadisələri terror aktı kimi qiymətləndirir və təhlükəsizlik qüvvələrinin də ciddi itkilər verdiyini bildirir.
Əraqçi ölkəsinin təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəyini vurğulayıb. O, həmçinin məlumatların düzgünlüyünə dair iddiaların sübutlarla əsaslandırılmasının vacibliyini qeyd edib.
Hazırda yayımlanan siyahının detalları və hadisələrin miqyası ilə bağlı əlavə məlumatların mərhələli şəkildə ictimaiyyətə açıqlanacağı gözlənilir.